2014 AEA Annual Awards Ballot

Each year during the annual AEA International Convention & Trade Show, two prestigious awards are presented at the AEA Annual Awards Luncheon: the AEA Member of the Year, which honors an individual from an AEA member repair station; and the AEA Associate Member of the Year, which honors a manufacturer, distributor or service provider.

The winners of each award are recognized by their peers for their service and participation in the general aviation industry and in the association.

Two nominating committees – comprised of AEA member representatives, including the previous year’s winners – were created to prepare a slate of nominees for the annual awards.

AEA members are encouraged to honor fellow AEA members by taking a few moments to vote.

To vote, cast your ballot between Dec. 6 and Dec. 20.

Member of the Year Nominees (listed in alphabetical order)
   
Ron Hainsworth
Ron Hainsworth
Gulfstream Aerospace — Dallas, Texas
[+] Bio
   
Michael Kus
Michael Kus
Avionics 2000 Pty. Ltd. — Melbourne, VIC Australia
[+] Bio
   
Mike Schooley
Michael Schooley
Southeast Aerospace Inc. — Melbourne, Fla.
[+] Bio
   
Jimmy Temple
Jimmy Temple
Temple Electronics Co. — Houston, Texas
[+] Bio
   
Brian Wilson
Brian Wilson
Banyan Air Service — Fort Lauderdale, Fla.
[+] Bio
   
Associate Member of the Year Nominees (listed in alphabetical order)
   
Astronics
Astronics AES
[+] Bio
   
Aeroflex
Dallas Avionics
[+] Bio
   
FreeFlight Systems
FreeFlight Systems
[+] Bio
   
PS Engineering
PS Engineering
[+] Bio
   
Rockwell Collins
Rockwell Collins
[+] Bio
   
Universal Avionics
Universal Avionics Systems Corp.
[+] Bio


AEA Annual Awards Ballot

Please note: In order to vote, your company’s membership must be in good standing and any outstanding invoices for AEA and/or AVIONICS NEWS goods and services, must be paid in full.

Per the AEA Bylaws, each member company may cast one vote per award category. If you are not sure, please submit a ballot. Ballots will be qualified after Dec. 20.


Member of the Year Nominees (listed in alphabetical order):
     
Ron Hainsworth / Gulfstream Aerospace — Dallas, Texas
Michael Kus / Avionics 2000 Pty. Ltd. — Melbourne, VIC Australia
Michael Schooley / Southeast Aerospace Inc. — Melbourne, Fla.
Jimmy Temple / Temple Electronics Co. — Houston, Texas
Brian Wilson / Banyan Air Service — Fort Lauderdale, Fla.
   
Associate Member of the Year Nominees (listed in alphabetical order):
   
Astronics AES
Dallas Avionics
FreeFlight Systems
PS Engineering
Rockwell Collins
Universal Avionics Systems Corp.
   
Voter Information
   
First Name: *
Last Name: *
Company: *
City: *
State/Province:
Country: *
Phone: *
Email: *
Confirm Email: *
  * = required field



If you have any questions or trouble submitting your ballot, please contact the AEA at
816-347-8400.